ŽIVAL SE POSVOJI, NE KUPI
S tem, ko žival kupimo, podpiramo proizvodnjo živali. Nikoli ne kupujte čistokrvnih pasemskih živali brez papirjev, saj s tem podpirate ilegalno in kruto industrijo mladičev, predvsem pasjih (»puppy farm«)!
Veliko je živali, ki iščejo dom – v zavetiščih in prek društev za zaščito živali. Te živali so imele to nesrečo v življenju, da so pristale pri neodgovornih skrbnikih. Včasih pa je življenje večje od nas in lahko skrbnik umre, zboli ali se znajde v drugačni, neprijetni situaciji. Ko žival posvojite, ji rešite življenje in za to vam bo vedno hvaležna.
Mogoče bo na začetku nekaj časa nezaupljiva, a živali se hitro prilagodijo, če jim le namenite nekaj pozornosti. Njihovo vedenje bo vedno odsev tega, kako se počutijo.
Zavedati se moramo, da živali niso potrošni material, ampak živa bitja, ki smo jih udomačili. Naša odgovornost je, da za njih poskrbimo.
ŽIVALI SPREJMITE V SVOJ DOM, SAMO ČE JI LAHKO NUDITE:
DRUŽBA, MOTIVACIJA IN PROBLEM
Starejši ljudje so pogosto osamljeni in njihova edina družba so živali. Dokazano je, da živali dobrodejno vplivajo na psihofizično počutje starejših. Skrb za žival predstavlja starejšemu obveznost in to ga »prisili«, da ostaja »mlad« – odgovoren, aktiven in motiviran.
Živali delujejo tudi terapevtsko. Božanje mačke in poslušanje njenega predenja znižujeta krvni tlak in pomirjata, interakcija s psom pa blaži demenco in niža holesterol. Zaradi pozitivnih učinkov imajo nekateri domovi za starejše tudi živali, v drugih pa imajo organizirane redne obiske, predvsem terapevtskih psov.
Pri tem pa moramo biti tudi previdni. Če je žival za skrbnika prezahtevna ali premočna lahko pride do poškodb pri starostniku ali pa do zanemarjanja živali (npr. pes brez izpustov). Zelo dobrodošlo je, če starejši posvojijo starejšo žival – tako imajo isti tempo.
Vsekakor podpiramo in priporočamo, da imajo starejši ljudje ob sebi žival. Ob tem pa bi radi opozorili, da se srečujemo z vedno več primeri, da so živali, ki ostanejo po skrbnikovem odhodu v dom starejših (ali celo smrti), prepuščene same sebi. Večkrat starejši zavlačujejo z nujnim odhodom v bolnišnico, ker nimajo kam dati živali. Zato je zelo pomembno, da ima žival zagotovljeno nadaljnjo bivališče.
KORISTNE INFORMACIJE
NAJDENA ŽIVAL?
Obrnite se na zavetišče za živali (v Pomurju Mala hiša) ali najbližjo veterinarsko postajo: najditelj živali mora prijaviti v roku 24 ur. Sporočite lokalnemu društvu za zaščito živali, da obvestijo svoje sledilce.
POGREŠATE ŽIVAL?
VIDIMO MUČENJE ŽIVALI?
Mučenje in zanemarjanje živali sta kaznivi dejanji in vsak občan je mučenje živali po zakonu dolžan prijaviti. Žival v stiski si sama ne more pomagati, njeno življenje ali trpljenje je odvisno od nas.
Pristojnosti ukrepanja ima inšpekcija Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, krajše UVHVVR (prej VURS), zato je najbolje, da se obrnete direktno na njih. V naši regiji:
OU MURSKA SOBOTA, Kocljeva 10, 9000 MURSKA SOBOTA
Kontakt: (02) 521 43 40, e-naslov: OUMurskaSobota.UVHVVR@gov.si
DO KONCA MARCA ŠE TRAJA AKCIJA STERILIZACIJ IN KASTRACIJ
Akcija poteka na vseh veterinarskih postajah v Pomurju, ter tudi v Moškanjcih in Ormožu. Veterinarske postaje v tem času nudijo 20 % popust na ceno storitve. Kupon dobite na veterinarski postaji. Predhodno se naročite.
Sterilizacija in kastracija psa ali mačke sta pomembni za zdravje živali, pozitivno vplivata na vedenje živali, predvsem pa preprečujeta nepotrebno trpljenje. Prednosti:
V Društvu za zaščito živali smo vam pripravljeni pomagati – pokličite 070 879 212 ali 040 736 313
Objavljeno: 29 Nov 2023
Madžarska narodnostna samoupravna skupnost Občine Šalovci in Vrtec Domanjševci vabita na božični …
Objavljeno: 29 Nov 2023
Vas zanima kako uspešno in učinkovito komunicirati preko družabnega omrežja Facebook ter …
Objavljeno: 30 Nov 2023
Vabljeni na predbožično prireditev s prižigom prazničnih luči. Program: 15:45 – okrasitev …
Objavljeno: 22 Nov 2023
Društvo upokojencev Šalovci pripravlja ob koncu leta srečanje svojih članov. Zbrali se …